Archiv rubriky: Firma

Články pro managery, podnikatele a další zástupce firem. Dále zde zajímavé informace může najít každý, kdo chce něco publikovat na internetu.

Ceny a ceník webových stránek

Ceny, popřípadě i ceník webových stránek tu a tam nějaký webdesigner, či specializovaná firma zveřejní, či veřejný již má. Nic méně se nám občas může stát, že konečná cena práce je ve výsledku úplně jiná a v mnoha případech neskutečně vyšší.

Obrovský problém nastává, pokud si připadáme ukřivděni, či hůře okradeni. Kde je ovšem problém? Opravdu jsou všichni ajťáci podvodníci? Rovnou si odpovíme, že ne. Dokonce podvodníčků je menšina, tedy doufám. :)

Na webdesignery se jen musíme dívat jako na běžné řemeslníky a to i přesto, že toto přirovnání nemáme rádi. Jde o to, že jednou pracujeme od hodiny, podruhé musíme nakoupit nějaký software, potřetí si někoho přizvat a nakonec se i samotná práce může natáhnout, kvůli neočekávaným problémům.

Web na míru či modernizace starého

obal-A4Tuto službu si objednávají většinou firmy. Tj. pozvou si webdesignéra, či obchodního zástupce firmy a domluví se na zakázce.

Tohle je nejčastěji objednávaná služba. Minimálně u nás. Zde se pak už jen domlouvá na tom, zda jde o modernizaci, či úplně novou tvorbu.

Ceny můžou lítat opravdu hodně. Od pár tisíc po několik stovek tisíc.

Jednotlivých prvků a druhů webů je také hodně. Pomoci vám v tom může tato elektronická kniha (Potřebuji Moderní Web). Kterou jsem sepsal právě kvůli tomu, abyste zhruba věděli, co potřebujete s webem udělat a i co očekávat při těchto konzultací. Knížka není dlouhá, má jen kolem 100 stran. Je psána tak, aby nezdržovala zbytečným výkladem a šla rovnou k věci.

Následují naše ceny.

Konzultace

První konzultace, první hodina: zdarma
Každá další konzultace, či hodina: 200,-/h
Cestovní náklady: 10,-/km

Po konzultacích většinou následují další práce. Často jsou třeba nějaké podklady a to kolikrát dříve, než se začne pracovat na webu. Nejdůležitější jsou texty. Pokud si je klient nedodá sám, je třeba je vytvořit.

Tvorba textu

Texty (dle rozsahu): 200,- až 1200,-/článek
Korektura textu: 100,-/normostrana
Krátké texty, třeba pro eshopy: 90,- až 200,-/h

Velice oblíbené jsou u nás fotografie. I přesto, že fotografovat umí dnes každý, kdo má mobilní telefon, kvalita často zaostává. Na web jsou třeba fotografie upravené a kolikrát ve vysokém rozlišené. Fotky by měli být vždy aktuální.

Fotografování

Fotografie: 100,-/ks
Vysoce kvalitní fotografie: 500,-/ks
Čas a práce fotografa: 200,-/h
Ateliér: 300,-/h
Fotografie z fotobank: dle ceny fotobank
Úprava, hledání a zpracování fotografií: 200,-/h

Teprve po vypracování podkladů přichází na řadu další práce.

Grafické práce

První grafický návrh: zdarma
Každý další grafický návrh: 1200,-
Základní grafické práce na webu: od 1200,-
Rozsáhlá tvorba ikon: od 1200,-
Pokročilé grafické práce: od 3600,-
Práce na hodinu: 300,-/h
Vyžadován Photoshop: dle ceny předplatného na 1 měsíc
Vyžadován Corel: dle ceny předplatného na 1 měsíc

Po schválení základního návrhu často následuje další práce. Ne všechny řádky jsou nutné. Zda jsou nutné, či nikoli se domluví právě při konzultacích.

Tvorba webu

Základní cena: 1200,-
Responzivní design: od 1200,-
Efekty a animace: od 1200,-
Slider: od 1200,-
Fotogalerie: od 1200,-
Vkládání pokročilé grafiky: od 1200,-
Úprava a vkládání podkladů: 200,-/h
Dodatečné práce na webu: 200,-/h
Formuláře a programování: 700,-/h
Zprostředkování programátorských služeb: +20% z práce programátora

Jiná otázka je zda se cítíte na práci s vlastním administračním systémem. Tj. zda chcete, či nikoli mít možnost pracovat s texty a měnit, přidávat, ubírat obsah na webu. My používáme WordPress.

Administrační systém

Instalace nastavení: 1200,-

Protože je WordPress zdarma, další práce vychází většinou z úprav grafiky dle cen v předchozí tabulce.

Propagace

Zde by práce neměla končit. Pokračovat se musí v propagaci. Viz:
moderniweb.com/optimalizace-pro-vyhledávače

Webhosting

Web také musí být někde umístěn:
moderniweb.com/webhosting

Eshopy

Nezapomenout, že web není eshop, eshop je úplně jiná problematika:
moderniweb.com/tvorba-internetového-obchodu

Školení

Nakonec se občas musíme i naučit s tím vším pracovat:
moderniweb.com/školení-internetového-marketingu

Tvorba a prodej šablon

eshopWebdesignéři si dost často vytváří tzv. webové šablony.

Tyto šablony mají různou podobu i ceny a třeba jako v našem případě je prodej rozšířen o efekty, tlačítka apod.

Tyto prodeje jsou bohužel, jak napovídá text u většiny šablon v detailním náhledu určeny pro ty, kteří se aspoň trochu vyznají v tvorbě www stránek. Dá se tedy říci, že si můžou webdesignéři nakupovat od sebe navzájem, ale bojím se, že dnes to je již skoro nepředstavitelné. Pokud jste aspoň trochu zběhlí v oboru, šablonu si sestavíte sám během pár hodin sami.

Daleko užitečnější jsou šablony s vlastní administrací a tedy ty, které nemusíte dodatečně upravovat (pro běžný web, nebo pro eshop). Ty jsou daleko častější a používanější. Nic méně i u nich můžete narazit na problém, kdy vám bude něco vadit, překáže a celkově to nebude úplně přesné tak jak potřebujete.

Někdy se s tím pak smíříte, ale jindy je lepší zavolat odbornou pomoc. Už jen proto, že ani nemusíte vědět, že děláte něco špatně a léta tak provozovat web, který nemá žádný efekt, nebo na něj skoro nikdo nechodí. V horším případě tam chodí jen spamovací roboti a vy si zatím roky myslíte, že to jsou skuteční lidí.

Ceny webových šablon: 0 až 3600,-

Cena šablony může být i daleko větší. U nás jsou drahé šablony většinou ty, které mají opravdu hodně animací a celkově efektů. Jejich vývoj opravdu zabral i týden.

Pro představu. Stránky moderniwe.com, zabrali skoro dva měsíce téměř nepřetržité práce. Více na: moderniweb.com/blog/novy-design-moderniho-webu

Pokud vás článek zaujal a máte zájem o více informací, naleznete je v již zmíněné knížce: kknihy.cz/produkt/potrebuji-moderni-web

Fotograf, grafik a kodér

Co s vámi kluci? Máme tady profese, které jsou ze světa internetu tak nějak vytlačování. Popřípadě nuceny se změnit, rozšířit svoje dovednosti a schopnosti. Není to ovšem škoda?

Fotograf

Každá lepší IT firma má svého fotografa. Každý kdo má chytrý telefon je fotograf. Tak k čemu potřebujeme fotografa? Myslím, že nejen já jsem si všiml, že fotografové jen těžko hledají a nacházejí uplatnění.

Přitom svět internetu jim nabízí obrovský prostor pro realizaci. Představme si, že by se dal spojit webdesign s fotografiemi, ale opravdu přímo webdesign. Ne, jen fotografie ve fotogaleriích, ale přímo základní koncept webu.

reference-47-m

Co se stalo? Webová stránka použila fotografii přímo od fotografa, jako tapetu a najednou má vše úplně jiný rozměr. K vidění zde: http://zetprodukt.cz. Fotografie od slečny: Veroniky Anděrové.

Grafik

Grafik to má semnou těžký. Musím se přiznat, že přímo grafika jsem nikdy neoslovil. Ne, že bych nechtěl. Mnohokrát jsem chtěl, ale vždy když jsem začal mluvit o pokročilé grafice u klienta, tak povětšinou zděšení a strach o cenu. Proto moje díla, povětšinou grafické efekty nemívají… Nebo ano?

reference-9-m

Je zřejmé, že se nejedná o dílo fotografa a i tak je ucelené dílo umístěno na pozadí stránky jako tapeta.  V tomto případě jsem využil služeb fotobank. Kam dnes nepřispívají jen fotografové, ale i dobří grafici.

Ne vždy je dobré šáhnout do fotobank. Ne vždy se povede najít dílo k tématu anebo přímo na míru pro vašeho klienta. Efekt je stejný jak u fotografa. Webdesign, najednou získává nový pohled na svojí tvorbu.

Kodér

U kodéra se v dnešní době mluví jako o někom, kdo zaniká a jeho práce přichází pod hlavičku front-end. Proč ne. Jeho práce se krapet změnila. Musí rozpoznat sám, kam má umístit tlačítka, jaké efekty či animace jsou či nejsou vhodné apod. Dřív to za něj dělal grafik.

Já bych se vůbec nebál zůstat u názvu kodér. Front-end developer zní vcelku moderně a silně. Jen to je pořád to samé. Snad jen rozšířeno o větší nároky na javascript a uživatelsky příznivé provedení webu (UI a UX design).

 

reference-14-m

Web sice nemá tapetu, ale i tak osamocený kodér (front-end) dokázal bez grafika s malou pomocí tentokrát amatérského fotografa, přímo klienta, který si fotil svoji práci, něco zajímavého vytvořit.

Na čistou práci kodéra, bez grafik a fotografa se můžete podívat třeba na tuto šablonu: http://moderniweb.com/eshop/1-moderní-web.html. I zde a na dalších podobných projektech však bude něco chybět.

Spojíme své síly

Všechny tři příklady plní svůj účel. Jsou jednoduché a přehledné. Navíc jsou hlavně levné a i tak dobré. Tak kde je problém? Proč dávat jednotlivé kluky (chcete-li tři rozhádané bratry) dohromady?

Existují i projekty, na které prostě jednotlivci nestačí. Kodér sám o sobě bez grafiky, nebo fotografií nezvládne nic. I v našem příkladu musel pomoct fotograf. Na druhou stranu práce kodéra byla vidět na všech třech příkladech.

Plnohodnotné spojení sil je dobré u velkých projektů. Grafikovy také musí někdo ty podklady sehnat. Nafotit. Někdy ne, ale pokud nešaháme do fotobank a vytváříme web na míru. Je dobré vycházet ze skutečných fotek, skutečných objektů, které se následně předají grafikovy. Ten s toho něco vytvoří a následně se domluví s kodérem a dají to na web.

Pokud si práci zjednodušíme, tak stačí tapeta. Pokud si práci rozšíříme. Přidají se i ikony a další, a další prvky.

1

Vidět můžeme jak práci fotografa, tak i práci grafika. Kodér, či front-end developer dal všechno dohromady a přidal i nějaké animace. Šablona s efekty k vidění zde: http://moderniweb.com/eshop/57-šablona-pro-wordpress-fotograf.html

Nebo také rovnou zde: http://moderniweb.imujweb.cz/wordpress/5/

K práci jsem v tomto případě také využil fotobanky, ale to není důležité. Na této šabloně jsem chtěl demonstrovat, jednu z možných cest, jak využít služeb fotografa i grafika na jednom projektu.

Ve výsledku zde zasáhl i programátor, protože to celé má vlastní administrační systém, ale programátoři dnes nejsou ohroženým druhem. Proto o nich není třeba zatím psát.

Sami zkuste posoudit, který s těchto čtyř webů vypadá nejlépe?

Celoplošný vs. blokový web

Položili jste si někdy otázku, který web je lepší? Jestli web rozložený přes celou obrazovku anebo web čistě jen zabalený v bloku o rozměrech 1000 až 1200px?

Ve skutečnosti na to je úplně jednoduchá odpověď. Oba jsou dobré, pokud je uděláte dobře. Není možné odsoudit jeden styl, jako ten lepší, jen podle toho, zda je či není přes celou obrazovku, či nikoli.

Záleží na tom, jak se k tomu jako webdesigneři postavíme.

Celoplošný web

Jak již bylo sepsáno, jedná se o web, který je přes celou obrazovku. Elementy jsou pokud možno poskládány a rozloženy na stránkách tak, aby pokryli veškerý prostor. Na webu tak nevznikali prázdná místa, při větším rozlišením obrazovky.

1

I na tomto webu by se dalo namítat, že na krajích může být prázdný prostor. Na rozdíl od jiných klasických šablon je tato i tak roztažená přes většinu obrazovky. Některé celoplošné weby, nemají ani takto velké okraje. Tak proč je webdesigner i tak vytvořil? Odpovíme si na závěr.

Blokový web

Blokové weby jsou považovány za věc minulosti. Byli to stránky prvních webdesignerů, kteří si ulehčili práci tím, že webu udělali pevnou velikost +-970px a následně řešili už jen samotný web pro jedno rozlišení obrazovky. Díky tomuto usnadnění, si blokový web tu a tam získal špatnou pověst v určitém kruhu webdesignérů. Nic méně toto řešení bylo léta nejpoužívanější a lidé si na něj zvykli.

1

Na obrázku můžeme vidět typický blokový web o rozměrech okolo 1000px. Jedná se už o upravenou webovou šablonu s několika moderními prvky, jako jsou stíny, průhlednost a barevné přechody.

Záleží, jak se na to podíváme

Vždycky je a bude co zlepšovat. Zatím jsem neviděl žádný projekt, na kterém by se později něco nepřidalo, něco neubralo, něco nezměnilo.

Blokové weby vsází na jednoduchost a kupodivu i přehlednost. Díky tomu, že je na webu méně místa a méně informací. Na celoplošném webu může být naopak kvanta informací a ne každý se zde může rychle orientovat. Dost často se to řeší extrémním zvětšením obrázků a dalších vnitřních prvků.

Co s tím? Ve skutečnosti záleží, kdo je váš klient a kdo váš zákazník. Velké obrázky u celoplošných webů jsou dobré a přehledné, pokud máte třeba málo produktů. V případě že  máte produktů hodně, můžete obrázky a celkově vnitřní bloky i zmenšit. Pokud je váš návštěvník náročný a hltá informace ve velkém. Můžete mu naservírovat kvanta informací. Pokud je váš zákazník přepracovaný a celkově zahlcený informacemi. Je dobré těch informací dávat jen po pomálu.

Tzn., nejde o to říct, že toto řešení je lepší a toto horší. Musíme se dívat na koncové uživatele.

Co celoplošné weby s velkými obrázky?

Ano, celoplošné weby s velkými obrázky poskytují málo informací a jsou tedy vhodné pro obě skupiny uživatelů. Navíc ti náročnější můžou mít možnost stisknutí podpůrného tlačítka, který jim obrázky,  produkty, či vnitřní provedení zmenší. Náročnějšímu uživateli většinou dodatečné nastavení nevadí. Takže. Zdánlivě vyřešeno a dnes tedy vyhrává celoplošný web s velkými produkty a podpůrnou navigací.

1

K vidění zde: http://www.kknihy.cz/produkt/moderni-web.

Nebo ne?

Přibylo rolování

Výherce dnešních dní. Celoplošní weby s velkými obrázky mají jednu nevýhodu. Musí se hodně rolovat, pokud mají až příliš obsahu. Jak napovídá kniha od Moderního Webu http://moderniweb.com/blog/nova-kniha-v-prodeji. Úplně se zapomnělo na problém let minulých, ale i současných. Oni nám ti uživatelé pořád nechtějí rolovat! Nebo ne moc hluboko.

Prázdný prostor

Dobře tedy. Co ten prázdný prostor blokových webů a samotný i retro vzhled? Konečně si odpovíme na otázku. Proč webdesigner u prvního obrázku v tomto článku zvolil velké okraje. Klíčem je prázdný prostor něčím vyplnit. V minulosti bylo pomalá připojení a proto si webdesigneři nemohli dovolit tapety. Prázdný prostor tedy můžeme v dnešních dnech zaplnit již zmíněnou tapetou. O tapetách si můžete přečíst v článku http://moderniweb.com/blog/tapetu-na-web. Dále také prázdný prostor může být zaplněn barevnými přechody, reklamou anebo v klidu i jednolitou barvou, nejčastěji černou a bílou, ale o to víc musíte zapracovat na zbytku vzhledu.

Budoucnost webdesignu

Nesmíme se však zapomenout podívat do budoucnosti. Stroj času nemáme, ale i tak se to dá. Co ty již zmíněné 3D technologie http://moderniweb.com/blog/webove-stranky-ve-3d/?

6

3D technologie. Nejen, že učiní web přehlednější, ale i zajímavější. Využívají jak nových prvků, tak i výhod starých přístupů. Na obrázku můžeme vidět blokový web s obsahem rozloženým do vrstev, které se pohybují v prostoru a žádné rolování.

Vývojová šablona je k vidění zde: http://moderniweb.com/eshop/2-kniha-3d-v12.html

Tapetu na web?

Máte webové stránky a přemýšlíte, zda by pro ně byla či nebyla vhodná tapeta? Ve skutečnosti to není jednoduchá odpověď. Musíme se podívat na několik faktorů.

Šablona

reference-19Nejdříve musí být vaše webová šablono upravená tak, aby tapetu mohla mít. Tapety tu nejsou od toho, aby propagovali web, ale aby stránky vypadali živě, dělali lepší grafický dojem a nevypadali tak nějak nudně.

To znamená, že tapeta nemusí být celá vidět. Většina obsahu tapety může být vkladu zakryta, a jak jsem psal v knize o webdesignu (Moderní Web). Může takto částečně skrytá šablona působit i záhadným dojmem a nutit uživatele web prozkoumat, nebo na něm podvědomě strávit více času.

K tapetám jsou vhodné i šablony, které mají pevný rozměr, jako vidíme na příkladu. Na druhou stranu je to tak trochu i škoda, protože třeba na tomto webu (http://mojesvitidla.cz), prakticky obrázek nikdy neuvidíte celý. Celý obrázek můžete zatím shlédnout zde (http://mojesvitidla.cz/img/bg-1.jpg). Tomuto webu to samozřejmě nevadí. Tapeta je zvolená tak, že jsou upřednostněny lampičky, obohacené o místnost a asi palmičky v květináčích na pozadí, které dodávají exotický nádech.

Animace

Pokud ovšem budeme chtít, návštěvníkům umožnit vidět tapetu celou, máme zde možnosti přidat decentní animaci (http://quadprofi.cz), která dá návštěvníkům pár vteřin čas si obrázek prohlédnout.

Nemusí se hned jednat právě o složitou úvodní animaci, ale třeba i o jednoduchou animaci zmizení a zobrazení.

Částečná průhlednost

5Další možností je vytvořit centrální element s částečnou průhledností.

Tuto možnost používám velice často. Jedná se o nejjednodušší metodu s pohledu kodéra, ale o trošku náročnější s pohledu grafika. Pokud totiž neodhadnete světelnost, či podsvícení, může se velice snadno stát, že text nebude čitelný anebo možná přesněji hůře čitelný. Což může vést k rychlé únavě očí.

Jestli se vám ovšem částečná průhlednost povede trefit, máte vyhráno. Výsledný efekt totiž může být pro oko velice příjemný. Příklad s obrázku je k vidění na webové šabloně (zde).

Zacílit na obsah

reference-3Pokud chcete zacílit na vlastní fotografie, či vlastní obsah. Tapeta nemusí být třeba. Většina majitelů webových stránek může tapetu odmítnout právě s tohoto důvodu.

Pokud máte opravdu krásné barevné produkty. Stačí tmavý černý web, kde právě vaše obrázky budou tím světlem v temnotě. Ne každý si toto může dovolit. Přeci jen nám tu vzniká obrovský volný prostor, který na někoho může působit negativně a pokud tento pocit nezachrání vaše nádherné produkty jako na tomto webu (http://stromovous.net), tak můžete mít problém.

Je třeba být trošku sebekritik. Každý podnikatel si myslí, že jeho produkty jsou ty nejlepší, ale pokud jste třeba začínající podnikatel, máte málo produktů a obrázky či produkty, nejsou na úrovni uměleckého díla, tak je třeba zvážit, zda není na místě obohatit obsah o malý grafický doplněk formou třeba tapety.

Dlouhé načítání

1Největší kámen úrazu je právě dlouhé načítání. Tapety jsou většinou velké a zabírají kvanta místa. Jejich načítání tak může trvat od několika sekund, do několika minut. Hlavně třeba u mobilních zařízeních či tabletů. Dále také na místech s velkým provozem a nízkým rozpočtem. Jako jsou třeba studovny apod.

Je tedy třeba se podívat na to, kdo je váš klient. Zda movitý bohatý podnikatel, běžný občan, či právě lidé na cestách a studenti v učebnách.

Z mojí zkušenosti, má dnes drtivá většina uživatelů dostatečně rychlí internet. Dokonce některé webové prohlížeče obrázek načtou jednou, uloží a nestahují jej při každém dalším načtení stránky. Což vede k tomu, že stačí, načíst obrázek jen jednou. Dále také existují i kodérksé a programátorské techniky, kde se upraví zdrojový kód tak, aby se nejprve načetl obsah s textem a až následně tapeta.

Pokud ovšem nechcete tapetu a víte, že pro vás není vhodná. Dá se využít barevný přechod anebo jiná šablona bez, kde tapeta není třeba. Příklad šablony s barevným přechodem (zde).

Bílé/žádné pozadí

1

Poslední otázkou je, zda vůbec nějaké pozadí řešit. Vždyť ani Google a další jej neřeší. Ono skutečně není třeba. Pozadí může být světle šedé či úplně bílé. Takovýto přístup znamená, že neřešíme grafiku a s tím spojené emoce. Ona grafika, barvy, prostředí a celkově obrázky vyvolávají nějaké emoce. Profesionální přístup a troufnu si napsat, přístup minulosti je být profesionál bez emocí. Výhodou je, že nikoho neurazíte, splníte svůj úkol, účel a na řadu přichází další zákazník.

Dá se napsat, že nemůžete mít veselý web a chtít bílé pozadí, nebo nechtít žádnou grafiku.  Pokud nemáte dostatečně veselé obrázky (produkty) a většinou ani to nestačí. Tzn., pokud chcete, aby k vám uživatelé něco cítili, je třeba investovat do grafiky a vzhledu.

Ukážeme si příklad. Podívejte se na tuto šablonu (zde) a následně překlikněte sem (zde). Ideálně, když se na příklady podíváte přes celou obrazovku.

1

I přesto, že je obsah, zaplněn a neměl by zde být prázdný prostor.  Ve chvíli, kdy přidáme tapetu, upravíme logo. Výsledek je úplně jiný, a pokud nemáte úplně kamenné srdce, možná, že byste měli i něco pocítit. Možná nebudete vědět co, ale minimálně určitý pocit klidu ano. Záleží osobnost od osobnosti.

Příroda by na každého člověka stále měla působit pocitem klidu. Květiny jsou určitě pěkné a možná i hezčí jak ptáci, ale když k ptáčkům přidáme, zajímavé pozdí. Měli by dorazit emoce a tedy i pocit klidu.

Obě šablony můžete nalézt na našem eshopu (http://moderniweb.com/eshop/11-šablony-prestashop).

obr-1
obr-2
obr-3
obr-4
obr-5
obr-6
obr-7

Volba barev

Hned ze začátku budeme krapet odvážní. Podíváme se na černou barvu, černá barva je barva strachu.  Ovšem. Ne vždy, když použijete černou barvu, nutně říkáte, že chcete šířit strach a v tom je právě to kouzlo barev. Barvy sice mají své charakteristické vlastnosti, ale mají i další a další význam.

Již zmíněná černá barva také znamená odvahu a z toho vyplívá i síla, suverenita. No a konec konců, když se podíváme na tuto tvorbu, tak i u ní převládala černá barva.

1reference-11reference-3

Naopak, tyto webové stránky jsou jak jinak, než perfektní. Tak kde je význam černé barvy? Jeden z mnoha významů a to jak u černé, tak u bíle je, že se dají chápat jako prázdný prostor. Prostor, díky kterému vyniká samotný obsah. Samotné fotografie. Samotné produkty, služby a zboží.

Tj. při výběru barvy se nesmíme dívat na její filozofické či kulturní vlastnosti, ale spíš na její povahu, světelnost, sytost a příbuznost k již exitujícím elementům, které chceme dát na webové stránky. Elementy jsou myšleny, třeba právě logo, barva produktů apod.

Všimněte si, na obrázcích, že sochy jsou tmavé až černé, že notebooky jsou také tmavé a v poslední řadě i logo Stromovous je černé. Díky tomu, byla černá jasnou volbou.

Z toho nám vyplívá. Pokud vybíráme barvu, podíváme se na to, co už máme a podle toho bychom se měli inspirovat při výběru barvy na webové stránky.

Pokud si nejste jisti. Výběr barvy můžete nechat či konzultovat s webdesignery, nebo jinými grafiky či poradci přes marketing a pod…

Mobilní zařízení

Máme hotové webové stánky a hurá s nimi do světa… nezapomněli jsme však na něco? Ano. Co mobilní zařízení? Velice často se na to zapomíná. Stránky na stolním počítači vypadají perfektně, ale co když se na ně podívá moje babička na starém počítači. Co když se na ně podívá moje dítě přes  mobilní telefon? Nemluvě o vytížených obchodních zástupcích na cestách, kteří nechtějí tahat těžký notebook, a mají tak akorát tablet.

Je zbytečné upravovat webové stránky i pro tato zařízení? Možná, že bych vám měl odpovědět, že ne, ale ve skutečnosti to je spíš otázka ekonomická. Pokud máte tu možnost, tak určitě upravit. Dokonce i Google to vyžaduje a dá vám za to malý bonus formou lepší dohledatelnosti.

Pokud se bojíte utrácet za překódovaní, či dokonce přeprogramování stránek, tak raději neupravovat. Taktéž nemusíte, pokud vaše webové stránky jsou malý podpůrný prostředek pro váš byznys.

Pro všechny ostatní, je to takřka povinnost. Už jen kvůli lepší dohledatelnosti na Google.

Grafické efekty

Cílem grafických efektů je jak jinak než zaujmout a upoutat návštěvníky vašich stránek a donutit je tak prohlédnout si obsah.

Známe celkem tři druhy grafických efektů, které se dají využít na webu. Jedná se čistě tedy o efekty, které se nehýbají, ale i tak vypadají kolikrát i lépe jak různé animace.

Možná, že úplně nejlepší jsou kombinace grafických a animovaných efektů.

1. Upravené fotografie

Většinou každý dobrý fotograf své dílo ještě doostří, upraví barvy, odstraní stíny, nebo nechtěné elementy, které se mu na fotografii objevili před fotoaparátem. Do této kategorie však spadají i různé výřezy postav a produktů.

1

Takto vytvořené fotografie patří mezi nejčastěji se vyskytující a také nejlevnější. Samozřejmě mohou být i fotografie neupravené. Což se stává velice často a nebývá to na škodu, pokud je fotografie dobrá.

2. Pokročilá grafická tvorba

Jedná se tedy už o kombinaci různých grafických technik a na řadu přichází už povětšinou drahé grafické programy. Konečné dílo je pak složené z mnoha různých obrázků a nejrůznějších efektů, které ve své konečné podobě spíše připomínají umělecké dílo, než směs několika obrázků a tahů virtuálním štětcem.

2

I tyto díla se vyžívají při tvorbě webových stránek. I když se zdá, že můžou být drahé, dají se sehnat levně i zdarma. Většinou, ale pak přímo neodpovídají obsahu na webu a ani zaměření webových stránek, pokud si podobné dílo nenecháte udělat na míru či zdlouhavě neprohledáváte fotobanky, kde ani po hodinách hledání, nemusíte být spokojeni. Přeci jen, každý jsme jiní a děláme něco jiného. Proto vždy práce na míru bude mít větší cenu i lepší výsledek, jak univerzální tvorba.

3. Ikony, 3D modely a vektorová grafika

Jedná se o nejlepší druh obrázků, nebo grafickou tvorbu. Bohužel také nejdražší, možná až na ikony a jednoduché obrázky. Tyto obrázky vypadají uměle, možná až nepřirozeně. Pro webové stránky a celkově počítačovou grafikou jsou vhodnější hlavně díky své možnosti s nimi dále pracovat. U skutečných vektorů se prakticky nestane, že by byl obrázek při přiblížení rozmazaný.

2

Tento obrázek, není pravý vektor. Jedná se o obrázek nakreslený za pomocí vektorové grafiky a vygenerovaná, či uložení jako klasický obrázek. Netrénované oko si jej na první pohled dokonce může splést ze skutečnou fotografií.

Pravé vektory, můžete vidět i na těchto www stránkách jako různé elementy a stíny. Třeba u tlačítek a pod… Vektorová grafika tedy může být také levná, dokonce i zdarma, ale v případech 3D modelů velice drahá. Pokud by byli dělané na míru a ne třeba nalezené ve fotobankách.

obr-1
obr-2
obr-3

Speciální efekty na web

Nejen ve filmech, ale i na internetu se můžete setkat se speciálními efekty, které mají stejný význam jako speciální efekty filmové.

Sami si odpovězte na otázku. Máte raději filmy, kde jsou všudypřítomné speciální efekty? Například různí dinosauři, vesmírné lodě, přes bojové umění Matrix, po super roboty, kteří se mění tak rychle,  že ani nestihnete vnímat změny v jejich struktuře.

Pokud ano. Jistě pochopíte význam speciálních efektů na internetu a při procházení kolikrát i nudným obsahem. Tj. čtení zpráv, novinek, příspěvků po učení a procházení položek produktů na eshopu.

Speciální efekty, samozřejmě můžou narušit vaší koncentraci a soustředění. Od toho tu jsou různé čtečky a další nástroje, které speciální efekty vypnou.

Ne každý obsah je nudný. Z toho nám také vyplívá, že se to s efekty nesmí přehánět. Tj. upoutat, zaujmout, potěšit, překvapit, ale nerušit.

Speciálních efektů pro webové stránky je opravdu kvanta.

 1. Efekty tlačítek – Jedná se o plynulé stisknutí či o efekt po najetí ukazatele myši na daný odkaz. http://moderniweb.com/eshop/9-tlačítka
 2. Úvodní animace – Efekt, který se spustí po té, co se webové stránky načtou. Př.: http://quadprofi.cz
 3. Tapeta – Spíš grafický efekt, ale dá se rozšířit i o animace. Př.: http://moderniweb.com (Na příkladu můžete vidět jak tapetu, tak úvodní animaci a za 12s i animaci pozadí)
 4. Slider – Nebo také animovaná upoutávka. Př.: http://perfektemassage.eu
 5. Fotogalerie – Fotogalerie můžou být složité, ale i jednoduché. Všechny třeba nemusí vypadat jako na Facebooku. Př.: http://schel.cz/galerie_soch.html nebo http://uhasku.cz/chalupa.html (srolovat a kliknout na obrázek)
 6. Další animace – Nejčastěji jako reakce na kliknutí či pohyb myši, nápovědy a odkazy. K vidění třeba na této webové šabloně: https://www.youtube.com/watch?v=jIhDgM4TKJg
 7. 3D efekty – Již zmíněné v článku Webové stránky ve 3D, ale připomenou se musí. V živé podobě se můžete podívat třeba na tuto šablonu: http://moderniweb.imujweb.cz/wordpress/2
 8. A další… Průběžně můžete sledovat zde: http://moderniweb.com/eshop/7-další-efekty

Webové stránky ve 3D

Z počátku pro některé nemusí být zřejmé, ale webové stránky ve 3D mají již dnes neuvěřitelně silný potenciál. Z mého pohledu jsou výhody tak samozřejmě, že snad o nich není třeba ani psát, ale přece. Prakticky nikdo je nepoužívá. Proč? Je to novinka! Teprve v dnešních dnech jsou 3D technologie podporovány webovými prohlížeči natolik, aby se od roku 2016 mohli plně využívat.

1. Přehlednost

První obrovskou výhodou je samotná přehlednost dlouhým a rozsáhlým obsahem.

12

Na obrázku zdánlivě nic moc není. Je však zřejmé, že obsah je na štosován za sebou v dalších 14 stranách a rozložen do dalších 12 kategorií. Vše velice přehledné. Navigovat se zde může uživatel jak klikáním v levém menu, tak klikán na samotné stránky (listy). Navíc uživatel zhruba tuší, kolik obsahu zde máme.

Tento 3D efekt je vhodný jak pro obyčejné stránky, tak i eshopy. Další informace naleznete zde: Symbolické vrstvení ve 3D

2. Upoutání

Základem každé komerční webové stránky je své návštěvníky upoutat k obsahu. Donutit si jej prohlédnout. Samotný 3D vzhled. Je nový. Díky tomu si váš návštěvník, pokud má čas, řekne, že to je nové, musím to prozkoumat, nebo se podívat co zde mají.

3

K vidění zde: 3D pokrmy v kostce

Před obrazovku vám díky úvodní animaci naskáče šest krychlí. Efekt je opravdu jednoduchý a různá zařízení, s kterými se uživatel napojí na internet, jsou dnes většinou dostatečně rychlá, aby tento efekt dokázala zpracovat.

Odvážné tvrzení, ale když se podíváme na obsah zdrojového kódu, je neuvěřitelně malý. Načtení, je tedy opravdu rychlé a záleží už jen na grafickém vykreslení.

Nemusíme pro příklady chodit daleko. Věřím, že uživatelé některých větších portálů mají určitě daleko horší zkušenosti s dobou načítání, než budou mít uživatelé 3D šablon v základní podobě. Záleží samozřejmě na dodatečných úpravách a dalších doplňcích.

3. Hravost

Budu se asi opakovat, psal jsem to již několikrát, ale díky speciálním efektům se může stát, že se staří kmeti vrátí do dětských let.

1

K vidění zde: Kniha 3D (v1.2)

Běžné webové stránky jsou jak arch popsaného papíru plného textu, odrážek, reklam, poznámek. Což webové stránky ve 3D také, ale k tomu mají něco navíc. Navíc možnost sledovat pohyb a možnost jej ovlivnit. Na rozdíl, třeba od videa, které můžete tak maximálně v základu vypnout, zastavit a spustit.

obr-1
obr-2
obr-3

Co znamená SEO?

SEO je jak jsem již psal v článku o volbě domény ( http://moderniweb.com/blog/volba-domeny ) jeden z hlavních způsobů jak získat nové návštěvníky na vaše stránky.

Zákazníky získáte díky tomu v jaké pozici vás vyhledávače jako je Google či v ČR seznam vygenerují. Tedy na jaké pozici bude odkaz na vaše stránky po zadání klíčových slov do vyhledávacího pole.

Nejideálnější je samozřejmě první stránka nahoře. Na tyto pozice se dostanete jak jinak, než správným psaním zdrojového kódu, článků a strukturou obsahu přímo na stránkách.

Většinou všechny tyto věci zajistí váš poradce přes internetový marketing. Pokud nemáte, není problém někoho takového najmout či sehnat nějakou radu od známých či přátel v oboru.

V SEO však nezáleží jen na samotném vyhledání a relevantnosti vyhledání, ale například i na sponzorovaných odkazech, které jak název napovídá, jsou placené. Zde přichází na řadu placené služby od IT firem, které vám tak zajistí ideální nastavení.

Nemusíte se však většinou bát, že budete platit statisíce za to, aby vaše reklama byla vždy dobře vidět. Je pravda, že záleží na mnoha faktorech, ale co si budeme povídat, v dnešní době lidé příliš této možnosti nevyužívají a na placené odkazy moc neklikají.

Zbytečné to však není. Liší se to obor od oboru, produkt od produktu. Je právě na vašem poradci, zda dokáže správně vyhodnotit možnosti těchto placených reklam.

Pod SEO se dá schovat i více.

Například, budování zpětných odkazů. Což jsou odkazy na vaše stránky a produkty z jiných webů. Tyto portály jsou většinou známé jako inzertní portály, či katalogy firem.

Mezi nejznámější katalogy firem patří firmy.cz a moje firma od Google, kde se po zadání názvu vaší firmy objevíte jak ve vyhledávání, tak i na mapách Google.

Kdo je to webdesignér?

Webdesignéři jsou lidé zabývající se návrhem a někdy i tvorbou www stránek.

Jedná se o poměrně nový obor, který se neustále mění. Je to navíc obor, který se objevil náhle a prakticky každý kdo se takto pojmenuje, je samozvanec. Webdesignéři nemají školy. Sice jsem už zaslechl, že se něco připravuje či už vzniklo, ale i tak je tento obor velice svérázný.

Každý webdesignér je svým způsobem originál. Každý je do určité míry umělec. Je ovšem pravdou, že vznikají samostatné umělecké styly. Jeden z nich je pravidelně aktualizován a neustále schvalován či zdokonalován IT komunitou. Do které nepatří jen webdesignéři, ale také kodéři, grafici, programátoři, manažery a jejím příbuzné obory s mnoha pěknými anglickými názvy, ale vždy se jedná jen o odrůdy těchto několika profesí dle specializace a množství znalostí daného jedince.

Nevýhodou tohoto všeobecně uznávaného stylu je jeho rozsáhlost. Narazíte na něj tak často, že se stává standardem až trochu nudným.

Výhodou je naopak snadná orientace návštěvníků na těchto webech. Většinou hned každý ví, kde má co hledat a na co kliknout.

My (já), se tímto standardem sice inspirujem, ale neřídíme. Nejedná se o rebelii, ale spíš práci na míru. Tedy, jednoduše napsáno, ne pro každého je vhodný standart, ne každému udělá radost to samé co jiným.

Z poslední věty vyplívá, že se snažíme dát do každého díla trochu emocí. Něco z firmy, či člověka, pro kterého pracuji a to je to čeho standart nikdy nemůže docílit. Každý jsem jiní, každý děláme něco jiného, každého i něco jiného baví. Dokud z nás nejsou roboti, je vždy lepší mít něco originálního. Něco svého.

Uživatelské recenze a hodnocení

Kdysi velice mocná síla internetu. Pokud podnikatel dělal nějakou neplechu. Díky recenzím a hodnocení prodejců, či provozovatelů internetu se na něj velice rychle přišlo.

Na druhou stranu tato možnost velice dobře fungovala i v rámci konkurenčního boje. Kdy firma napadla nepohodlného konkurenta vlnou negativních recenzí. Ti samozřejmě museli odpovědět. Buď vlastními recenzemi anebo negativními recenzemi útočníkovy. Tyto metody jsou dnes samozřejmě nelegální, ale i tak se s nimi stále můžeme setkat.

Z toho nám vyplívá. Dávat si velký pozor a zvážit, zda si můžete dovolit umožnit uživatelům recenze.

Někdy se recenzím nevyhnete. Třeba se o vás, jak je to běžné i ve skutečném světě. Budou bavit za vašimi zády někde na jiném serveru. Jedinou obranu, kterou jsem proti pomluvám našel, je vše dělat poctivě a odpovídat na negativní recenze. V případě skutečné chyby. Omluvit se. Dát nějakou slevu a pod…

VÝHODA recenzí a hodnocení je v případě, pokud si vás opravdu uživatelé oblíbí. Třeba díky sociálním sítím a celkově sociálním programům obecně. Bez sociálních programů, se recenze nedočkáte, ale kritiky ano, pokud bude problém.

Bez sociálních programů, jsou vaše možnosti komentářů většinou prázdné, hvězdičky u produktů na nule a pod… Ono. Prázdné, znamená, že je vše v pořádku. Spousta lidí to tak dnes i chápe.

Pokud ovšem máte raději zaplněné hodnocení. Je dobré spustit nějaké sociální program. Nemusíte hned pořádat koncerty. Stačí jen zažádat o hodnocení formou automatických emailů. Což občas někoho přinese, nebo dávat malý věrnostní bonus formou drobných výhod, slev, bodů a dárků za určitý počet bodů. Třeba 1% (či 1,-Kč) sleva při dalším nákupu, pokud dáte hodnocení a pod…

Video prezentace

Fenoménem dnešních dní jsou jak jinak videa a krátké reklamní spoty. V dnešní době je velice jednoduché takové krátké video natočit.

Prakticky každý z nás má vlastní mobilní telefon s možností natáčení. Tyto telefony se sice nevyrovnají profesionálním kamerám, ale i tak jsou prvním krokem k tomu, vyzkoušet si něco natočit.

Můžete samozřejmě zjistit, že budete potřebovat nějaký stojan, prostor, osvětlení a pod… Věřím, že podobné stojany, světa a konec konců i prostoru není, zas tak obtížný sehnat.

I  autentické nahrávky při prezentaci produktů, či vás samotných při práci může působit lépe jak profesionálně natočené video se spoustou speciálních efektů.

Vlastní videa, mají v dnešní době obrovskou sílu a tou je důvěryhodnost.  Lidé uvidí buď vás, výsledky vaší práce anebo další scény s z vaší profese. No, a pokud opravdu nemáte co skrývat, tak u zákazníka máte další plus.

Důležitý je ovšem cit. Dnes jsou lidé, hlavně mladí lidé čím dál chytřejší a poznají, pokud je video, tak nějak nevhodně natočené. Většinou záleží na drobnostech. Délka scény, gesta, scénář (podstata toho co se natáčí) a další…

Pokud natáčíte sami. Musíte být sebekritičtí, nebo se zaměřit jen na holé předvádění produktů. Což je dobré hlavně pro eshopy. Můžete natáčet, ale i různé prohlídky. Dnes jsou populární i tzv. Virtuální prohlídky ve 3D, kdy si uživatel sám projde třeba restauraci.

Dobré pro lidi, kteří k vám přichází nově, plánují zde nějakou větší akci a potřebují vědět, zda prostory vyhovují. Dobré i pro prodejny.

Jedná se o službu navíc. Další bonus pro uživatele a i vás jako důvěryhodného podnikatele.

Sociální sítě

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda je pro vás sociální sít třeba. Pokusím se odpovědět. Jedná se o otázku současnosti.

Díky sociálním sítím, máte možnost komunikovat přímo s vaším zákazníkem. Do určité míry se můžete podávat co je zač a v které lokalitě bydlí. Pokud vám to povolí. Hodí se to právě pro řemeslníky a podobné profese, které pracují lokálně a musí za klientem dojíždět. Což ovšem není hlavní výhodou, ale jen kontrolní výhoda. Něco jako, že víte, kdo je Váš klient. Tj. zda je z venkova, z města. Zda má velký či malý dům a pod…

Většinu ovšem bude zajímat obrovská síla při hledání nových klientů a daleko častěji nových zákazníků. Jsou firmy, nebo přesněji živnostníci, kteří jsou, třeba od dětství ve svém okolí známí, populární a celkově oblíbení. Tedy. Mají hodně přátel. Pro tyto začínající podnikatele je sociální síť hlavním zdrojem nových klientů a první komunikační rozhraní se svým zákazníkem.

V dnešní době, je tedy hlavní sílou Facebook a z mého pohledu zatím jediná sociální síť, kterou doporučuji. Samozřejmě tu jsou další… jmenovitě Twitter, Linkedin a ještě třeba Google+.

Ostatní sítě nejsou špatné. Třeba právě Twitter je hodně používaný, ale řekněme, že mí přátelé jej nepoužívají a je tedy spíš dle mého ani ne tak sociální, jako spíž politickomediální až profesionální jak Linkedin.

Facebook je tedy více pro lidi a je zda také neskutečně více lidí. Většina mích klientů má právě tyto obyčejné lidi, jako koncového zákazníka. Pokud je i váš koncový zákazník právě běžný občan, tak Facebook je ideální místo… Nenechte se však zaskočit. Jsou zde i jiní podnikatelé, většinou právě mladí a začínající. Tedy lidé, kteří možná jednou budou vaše služby či produkty potřebovat.

Sociální sítě jsou poměrně rozsáhlou problematikou, ale dají se zde třeba spustit právě již zmíněné kampaně a celkově rozvíjet komunikaci s klientem.

Můžete zde otrocky prezentovat jen své produkty, nebo možná lépe tu a tam předhodit nějaké vtipné video, slogan, či relevantní informaci za kterou můžete dostat laik i od obyčejného člověka. Pozor, však aby prodejce nemovitostí neskončil jak bavič chudých studentů. Pro chudého studenta je důležitější vědět, že ta a ta firma co se mi občas objeví na zdi, prodává byty. Takže jednou až se osamostatním, vím kam zajít, či se dotázat.

Volba domény

Přemýšleli jste nad tím, jakou doménu si vybrat? Asi každý by si nejraději vybral doménu dle názvu jeho firmy. Což je kupodivu přesně ta ideální cesta.

Dříve to neplatilo. Lidé hodně hledali domény dle názvu své profese. Př. zednik.cz apod. Tyto domény jsou samozřejmě TOP, ale hlavně dávno pryč. K sehnání jsou samozřejmě domény typu zednik123.cz. I tato varianta domény je zajímavá. Možná, že i pro marketing úplně ideální. Myšlen marketing na internetu schovaný pod zkratkou SEO. Jedná se o anglickou zkratku. Není to přesný překlad, ale dá se ta zkratka chápat jako Vylepšení pozic ve vyhledávačích.

Pokud si vyberete podobné klíčové slovo. Které charakterizuje vaší profesi. Snáze tak získáte nové zákazníky. Což je dobré pro malé a střední podnikatele. Pokud zakomponujete název své profese i do obchodního názvu firmy. Ušetříte nemálo peněz za marketing.

Pokud jste megafirma a máte prakticky neomezený rozpočet. Tak ano. Použijete něco nového, snadno zapamatovatelného. Třeba Alza,  Google a další… popravdě nic neříkající zkratky. Tyto firmy si to mohli dovolit. V podstatě vrazili obrovské peníze do marketingu, propagace a vytvořili tak… chcete-li nový kult. Nový kulturní název a zapsali se tak do historie.

Nemyslím si, že mě někdy kontaktuje potomek nějakého miliardáře se zájem založit vlastní firmu… ale nebránil bych se… Zpátky do reality.

Většina z nás si ušetří nemálo trápení tím, když do domény a názvu firmy použije popis své činnosti. Př. jardazednik.cz, autoservisutomase.cz a pod… V případě větších společností to je podobné. Př. peknehodinky.cz, vaseelektro.cz a další…

Pokud máte jiný název firmy a rozhodli jste se založit si třeba eshop na jiný produkt, než jste doposud dělali a chcete mít dobrou dohledatelnost. Můžete se označit jako provozovatel webu a jméno webu bude jiné. Toto řešení je typické pro větší společnosti. Firma se třeba jmenuje už roky Jan Novák s.r.o. a potřebujete web na prodej zahradního nábytku. Tak použijete název třeba zahradninabytek.cz. Dal by se použit i nabyteknovak.cz

Vždy záleží na dostupnosti domény. Podívat se tedy na co nejvíce možností, které máte.

Ještě poslední otázka, na kterou je třeba odpovědět, a tou jsou pomlčky v doméně.

Odpověď zní: Pokud možno, tak se pomlčkám vyhnout, ale pokud máte tu možnost a doména se skládat ze dvou a více slov, tak si ji za pykat. Za pykat pro případ zneužití apod.

Jsou lidé, co třeba nevědí, kde se na klávesnici pomlčka píše. Je pravda, že takový člověk u vás jen těžko udělá objednávku, ale i tak… nějaké procento to bude.

Pomlčky jsou ovšem pro složitá slova snáze dohledatelná. př.: setkal jsem se s doménou cz-svitidla.cz. Tahle doména pomlčku mít musí, kvůli předponě cz. Dále také složená slova. Tam kde se dá očekávat, že to vyhledávač nerozezná. I když vyhledávače jsou čím dál chytřejší. Takže, asi nejlepší, když se budeme zabývat, jen příponami a předponami. Zde pomlčky dávat.

Třeba i u domény zednikabc.cz s doménou zednik-abc.cz. Záměna může být třeba za Zedníka BC s.r.o. s doménou zednika-bc.cz, nebo také firma Zeď NIK s.r.o. s doménou zednik.cz za doménu zed-nik.cz

Musím, ale uznat, že domény s pomlčkou jsou lépe čitelné, ale zase bez pomlčky na první pohled vypadají hned jako webová adresa.

Na závěr ještě poslední rada. Nejhorší to mají domény typu 1den.cz (1.den.cz). Zde je lepší použít slovo. Tj. prvniden.cz. Slova jsou tedy vždy lepší než čísla.

Emailing

Emailing je velice užitečný způsob reklamy. Funguje tak, že si provozovatel webových stránek, nejčastěji eshopů, zadá pro uživatele, návštěvníky a zákazníky možnost nechat si zasílat informace o akcích, produktech firmy či obecně reklamních sdělení svých, nebo partnerů.

Tato emailová reklama je velice užitečná jak pro zákazníka, tak pro provozovatele webu. Zákazníci mají možnost se vracet na váš web, když máte pěkné akce, nebo jen celkově mít přehled o vašich produktech. Zasíláním reklamních sdělení se jim v podstatě i připomenete.

Není nic lepšího, než když se k vám lidé vrací. Tito lidé nejsem už tak opatrní a časem i ochotní více utrácet. Většinou mají vaší důvěru. Lidé navíc v sobě mají zakódováno, aby se vraceli tam, kde jim bylo dobře. (Domů). Přesněji pro webové stránky platí. Vracet tam, kde dobře nakoupili.

Troufnu si tedy tvrdit, že tento druh reklamy je pro mnoho webů (eshopů) klíčový. Lidé si vás stejně budou dohledávat, ale takto jim hledání usnadníte a kolikrát je i donutíte k vám zajít předčasně.

Emailing má i svojí temnou stranu. Tj. třeba reklamní sdělení od vašich partnerů. Tu a tam se najde eshop, který si tam tuto vsuvku přidá. Vaším partnerem může být logicky kdokoli a to od uklízečky po konkurenci.

Kam toto směřuje. Logicky ke ztrátě důvěry a tedy k tomu, že lidé o tato reklamní sdělení přestávají stát. Stává se, totiž, že jim náhle začnou chodit sdělení od webů, o které opravdu nemají, neměli a možná ani nikdy nebudou mít zájem. Sice existuje zákonem daná možnost, zažádat o zrušení těchto sdělení, ale… Představte si, že máte stovky partnerů, nebo jen desítky. Další obchod, další desítky a takto se může jeden zákazník stát objetí desítek reklamních sdělení až spamů o které nestojí.

Většinou to končí tak, že je zákazník natolik zahlcen, až následně tento druh reklamy nejen nevyhledává, ale i ignoruje.

Co s tím? Je třeba být opatrný a zasílat sdělení opravdu jen když je třeba. Tj. když máte akci, nebo maximálně jednou týdně (dle oboru či kategorii činnosti) a na partnerské weby zapomenout, či je omezit na minimum.

Myslím, že o tomto jevu se dnes ví, ale myslím, že ne dost a i nadále se objevují další a další podnikatelé co pod záštitou obchodních partnerů s emaily obchodují. Ano. Krátkodobě to zisk přinese, ale dlouhodobě tím trpí všichni.

Domluvení spolupráce

Přišli jste na tyto stránky a zaujali Vás na tolik, že byste si chtěli nechat upravit, či vytvořit vlastní webovou prezentaci.

Jak ovšem postupovat?

Ve skutečnosti to není nic těžkého. Stránky Moderního Webu jsou upraveny tak, abyste měli vždy možnost sjednání spolupráce co možná nejjednodušeji.

Komunikovat můžete opravdu jakkoli. Prozatím web spravuji sám, ale spolupracuji s několika dalšími lidmi, kteří ovšem vystupují vždy sami za sebe. Tj. fotografy, programátory, techniky, grafiky, reklamními agenturami a dalšími…

Nejjednodušší metodou je nám zaslat Váš email zadáním a potvrzením na těchto stránkách: http://moderniweb.com/tvorba/www_stranek.html. Tato metoda funguje tak, že se přes webové rozhraní odešle váš email a my (já) se s vámi spojím prostřednictvím emailu.

Pokud nemáte zájem přímo o tvorbu, ale jiný druh spolupráce. Určitě na stránkách několikrát najdete i email, telefon či nově i sociální síť: http://moderniweb.com/moderniweb/kontakt.html

Není třeba žádné speciální struktury v emailech. Jsem většinou velice intuitivní a porozumíme většině druhům obsahu. Většinou. S emaily v jazyce jiném než českém, můžeme mít problémy. Proto pokud možno zatím prosíme o komunikaci v jazyce českém. Pokud možné není. Nakonec si také poradíme.

Nerozlišujeme žádné národnostní ani politické přesvědčení. Zakázku přijímáme od kohokoli. Může se však stát, že některé morálně komplikované zakázky můžeme odmítnout. Nebojte se však napsat, pokud si nejste jistí. Jsme velice diskrétní a taktní při komunikaci prakticky s každým. Opravdu zatím s každým.

Většinou nevyžaduji smlouvy. Klient může kdykoli přijít i odejít. Za veškerý obsah, který nám byl poskytnut, bere klient veškerou zodpovědnost.

Důležité je ještě upozornit, že máme rádi upřímnost, otevřenost a poctivost. Snažíme se pracovat v rámci zákonů České Republiky, a proto prosíme, každý kdo nás kontaktuje, bude mít zájmem o spolupráci, respektujte naše zásady.

Děkujeme.

Internetová prezentace

Asi nejčastější druh webových stránek na internetu jsou webové stránky v podobě internetové prezentace. Kde pod pojmem internetové prezentace si můžeme představit cokoli, co má něco prezentovat a to ať už obsah, firmu, osobu, skupinu či produkt.

Nás bude asi nejvíce zajímat firemní prezentace.

Jak už název napovídá. Tak moje představa internetové stránky je forma prezentací, nebo také knihy či encyklopedie informací. V článku se podívám víc na formu častější pro firmy a tou je vlastní prezentace.

Webové stránky jsou a to ať se nám to líbí, nebo ne. Prezentací nás a naší firmy. Jedná se i o reklamu a v mnoha případech i první kontakt s naším zákazníkem, či lépe první dojem, který děláme na našeho zákazníka.

Někteří z nás a věřím, že i většina si vybavuje základní lekce z podnikání či vytváření vztahů. Zkrátka a jednoduše. První dojem je ten nejdůležitější. Tudíž je v našem zájmu, aby stránky nějak vypadali.

Jak by měly webové stránky vypadat?

Určitě by měly obsahovat autentické obsahy, fotografie a reálné služby.

Samozřejmě i zde se najdou výjimky. Tj. případy, kdy nevěříte internetu a tomu, že vám přinese nějaké nové zákazníky. Ve chvíli, kdy nevěříte internetu. Automaticky omezíte investice a webdesignér je tak odkázán na levné fotografie z fotobank. Paradox je v tom, že fotografie z fotobank, vypadají kolikrát lépe jak autentické fotografie u nízko rozpočtových stránek.

Opravdu můžou vypadat lépe, ale fotografie z fotobank nemají tu duši, nemají tu důvěryhodnost a ve výsledku na někoho můžou působit i jako podvod.

Zajímavější je třeba využití autentických fotografií v kombinaci fotografiemi s fotobank. V těchto případech můžete snadno a leně vlastnit kvalitní dobře vypadající web.

Fotografiemi to nekončí. Na řadu přichází nové technologie.

Nezapomínejme, že svět internetu se mění. Lidé a hlavně mladí lidé zbožňují speciální efekty. Čím složitější a svižnější, tím lepší.

Samozřejmě musíte najít kompromis. Protože u přetechnizovaných webů se může stát, že lidé budou více obdivovat vaše efekty, než produkty. Naštěstí zde platí pravidlo, že lidí si časem zvyknou na cokoli a efekty tak začnou později nudit, či je budou úplně ignorovat.

Efekty jsou tu kvůli tomu, aby hlavně zaujali. Ukázali na to, že jsme moderní a nebojíme se jít s dobou. Navíc dnes už opravdu nejsou drahé.

Co se obsahu týče, tak toto není úplně můj obor, ale co jsem vyčetl, tak pro obsah platí to samé jako pro fotografie a to že autentický obsah od majitelů či zaměstnanců firmy je lepší jak univerzální texty od odborníků na SEO. Výjimku tvoří tzv. obor copywrighting. Což je obor zabývající se tvorbou textů.

Sehnat si odborníka na vzhled webů či tvorbu textů je vždy lepší. Což je logické. Samozřejmě ne všichni si můžeme dovolit potřebné investice, ale i s tímto se dá něco dělat.

Jak prodávat na internetu

Na následujících řádcích se Vám pokusím poradit, jak prodávat na internetu.

Samo o sobě to je velice rozsáhlá a zdánlivě finančně náročná problematika. V první řadě je třeba si uvědomit, že v dnešní době jsou již karty dávno rozdané a hra zvaná Prodej na internetu je v plném proudu.

Vstupní investice jsou díky této rozehrané hře velice velké, pokud nemáte opravdu úžasný produkt s opravdu silnou marketingovou základnou. No, a aby to nebylo všechno tak lidé co vlastní dostatek finančních prostředků už dávno povětšinou všechno mají.

Popravdě. Problémů, s kterými se začínající prodejce po internetu může setkat je více než dost a rozepsat je tu by vyšlo na příliš mnoho řádků. Takže si to zjednodušíme.

Máte tedy dvě možnosti:

 1. Plné nasazení. Smířit se s tím, že eshop bude stát několik stovek tisíc a provoz od několika desítek tisíc měsíčně.
 2. Opatrné řešení. Pustit do už hotových řešení zvaných Opensuse (zdarma i pro komerční použití).

1. Plné nasazení

Neexistuje žádné ideální řešení vhodné pro všechny. Ve výsledku záleží na vašich finančních možnostech. Jednoduše se dá napsat, že pokud máte ty možnosti pustit se do práce v plném nasazení a máte dostatek financí, je to asi to nejlepší řešení. Ovšem jsou třeba i zkušenosti a dlouhá příprava. Protože pokud něco zanedbáte, můžete stejně rychle, jak vystartujete tak i padnout. Což tak nějak všichni co už nějakou dobu podnikáme i tušíme.

Co je třeba:

 1. Podívat se na své finanční možnosti. Bylo to už napsáno, ale je to logický základ. Pokud nejsou peníze, přichází na řadu Opensuse (viz níže Opatrné řešení). Konečné řešení opravdu může v plném nasazení vyjít i na stovky tisíc a desítky tisíc měsíčně. Pokud firma nabízí méně, většinou je tomu tak na úkor kvality, spousty chybějících funkcí a nezbytných doplňkových služeb.
 2. Podívat se na sebe, svůj čas, svůj produkt a infrastrukturu. Musíte svému produktu věřit a nejen věřit, ale udělat si i průzkum, zda je o něj vůbec na trhu zájem. Pokud budete mít pochybnosti, připravte se na čas, který to vezme a marketingové nasazení, které bude třeba. Bez propagace to nepůjde. Mít sklady, personál a potřebnou techniku je logické a není třeba to rozebírat. Někdy stačí jeden člověk, jindy stovky lidí.
 3. Něco si o tom zjistit, přečíst a proškolit zaměstnance. O prodeji na internetu bylo sepsáno již mnoho knih. Napsáno mnoho článků a probíhá nejedno školení. Nejedna firma, včetně té toto moderniweb.com/tvorba/skoleni.html nabízí možnosti konzultací a školení.
 4. K prodeji na internetu je třeba e-shop. Funkcí eshopů je dnes opravdu hodně. K tomu, abyste něco neopomenuli, je určitě třeba si uvědomit, že budete potřebovat trvalou technickou podporu od IT firmy či vlastního programátora. Svět IT a možnosti pro eshopy jdou neustále kupředu a to co použijete dnes, může být za měsíc zastaralé. Proto je třeba hodně aktualizovat. Jinak budou zákazníci postupně, velice pomalu přecházet jinam. Nemluvě o zabezpečení.
 5. Dnešní eshopy musí nějak vypadat. Vzhled je důležitý téměř pro každého a tedy i pro většinu vašich zákazníků. Co se vzhledu pro eshopy týče, tak zde je neustále spousta otázek. Opravdu jsou třeba velké obrázky produktů? Opravdu méně znamená více? Stačí úplně bílí eshop jen s obrázkem produktu a tlačítkem koupit? Osobně doporučuji nezapomínat na trendy v grafice a designu. Vzhled vyvolává pocity, emoce, a pokud se vám povede vyvolat ty správné emoce. Máte vyhráno. Bílím holím webem, totiž většinou říkáme, že emoce raději řešit nebudeme.
 6. V neposlední řadě je třeba řešit marketing a tím myslím nejen SEO, ale i celkovou propagaci webu. Letáky a billboardy ztrácí účinek. Je třeba pracovat na jméně, rozvíjet pověst a obraz v očích lidu. V dnešní době je třeba vašemu eshopu dát nějakou duši. Duši si eshop získá pověstí, maskotem, slogany, fanoušky a zásadami. V dnešní době začíná platit pravidlo, že lidé se vrací tam, kde byli šťastní a zůstávají tam, kde to funguje. Popravdě to platilo vždy, jen jsme si toho moc nevšímali. Dnes to už ale víme. V poslední řadě je třeba dát uživateli pocit bezpečí a ochrany, kde to logicky u tohoto pocitu nesmí končit, ale musíme opravdu zákazníky chránit. Ztráta důvěry je u toho či onoho konkrétního zákazníka dlouhodobé a někdy i trvalé. Nemluvě o tom, že kolikrát tu ztrátu přenese na další lidi ve svém okolí.
 7. Nakonec musíme dát dohromady nejrůznější možnosti platby a dopravy. Zde přichází na řadu vyjednávání s přepravními a bankovními společnostmi. Toto je nejdůležitější krok, bez kterého jsou ty předchozí tak nějak zbytečné. Nestačí však mít jen jednu přepravní společnost. Nebo jen jednu možnost platby. Některý zákazník má raději Českou Poštu, jiná PPL… Někdy je pro jednoho uživatele vhodnější použít tuto přepravu a pro druhé jinou. Nemělo by nám záležet na ceně, ale na tom mít co nejvíce přepravců, co nejvíce možností platby od PayPalu, přes online platbu kartou a až nakonec k dobírce.

2. Opatrné řešení

Moje oblíbené řešení. Ve stylu pomalu, ale jistě. Tj. pomalu, ale jistě se rozvíjíte. Pomalu, ale jistě i ztrácíte (když se nedaří). Kdežto u předchozího řešení jde všechno rychle. Rychle získáte, rychle ztratíte… ale i hodně vyděláte a můžete také hodně prodělat. Kdežto u opatrného řešení většinou i málo proděláte a pozor. Výdělek může být i na podobný úrovni jak u profesionálních eshopů při plném nasazení. Jen to může trvat déle a to i několikanásobně déle.

Pokud jste trpěliví a bude se vám práce okolo eshopů líbit. Je toto pro vás ideální řešení.

Za sebe můžu doporučit prověřené řešení systému https://www.prestashop.com

Nezapomenout, že tato řešení nejsou stoprocentní. Taktéž jsou třeba přepravci, taktéž je třeba programátor a grafik. Jen je výhoda v tom, že po instalaci tohoto řešení můžete během pár minut začít prodávat a zbytek ladit za provozu.

Nevýhodou je univerzálnost. Řešení počítá s mnoha variacemi, proto je o něco složitější a vyžaduje o něco větší znalosti, než na míru dělané řešení.