Nepochopení design

Už to jsou skoro čtyři roky, co jsem začal přemýšlet nad tím, jak by mohly vypadat moje webové stránky, s kterýma bych mohl vyjít na veřejnost.

Věděl jsem, že svět internetu je plný kritiky a o to více mezi samotnými tvůrci webů. Když jsem byl mladší, tak jsem neustále projížděl stránky a internetová fóra. Všude jsem viděl jak se do sebe „ajťáci“ pouští hlava nehlava. Vyhrožují si apod.

Do tohoto světa jsem chtěl vstoupit a ke všemu tyto lidi něco naučit. Naučit nové poznatky, které jsem získal při čtení knih a vlastní tvorbě.

Vždycky, když se pouštím do něčeho velkého, něčeho na co mi nestačí přemýšlení v jedné minutě, ale rozbor, který zabere i několik dní, či týdnů, tak vždy postupuji systémově. Kousek po kousku. Od toho nejjednoduššího po to složitější.

Loading 10%

Uf… začátky jsou vždycky nejhorší. Podíváme se tedy na to, kde se většina „webařů“ učila vytvářet stránky.

jap-psat-web

K vidění na: www.jakpsatweb.cz.

Záměrně ukazuji celkem čtyři různé screeny ze stránek Jak psát web. Zde jsem si vzal ponaučeních hned několik.

  1. Web je neuvěřitelně starý, bez aktualizace grafiky a stále funguje. Stále se na něm lidé učí a dokonce i profesoři na něj neustále odkazují. Na grafice zas tolik nezáleží.
  2. Úplně jednoduše jsem si vytáhl přístup, s jakým tvůrce webu přistupoval ke kategoriím. Jednoduše je rozdělil barvou. Když se podíváte na moje stránky. Jednotlivé výukové kategorie jsou rozděleny podobně. Nechtěl jsem kopírovat, takže opravdu jen podobně. Stylistický přístup zůstává však stejný. Každý jazyk má svojí barvu.
  3. I přesto, že tvůrce stránek Jak psát web má menu vodorovné. Mě zaujalo svislé menu po levé straně, kde jsou jednotlivé elementy (vlastnosti a pod…).  Proto, aby si ti, co navštíví mé stránky, mohli připadat při výuce jazyka CSS3 co nejvíce jak zamlada, když se učili vytvářet své první weby.

V té době ještě portál Jak psát web neměl jazyk CSS3 či HTML5 zavedený a i kdyby jej zavedl do výuky, stejně by mu tam moc profíků nechodilo. Těch informací tam bylo hodně. Kdežto u mě jsem seznámil jen s tím, co bylo nové.

Loading 20%

Co ovšem úvodní stránka? Zde jsem se podíval na nejnavštěvovanější portál v ČR vůbec. Budu přeci vytvářet pro Čechy, tak se podíváme na ty nejlepší.

seznam.cz

K vidění na: www.seznam.cz.

Podobnost je čistě náhodná. Vlastně není. Ne úplně. Zde jsem si vytáhl již zmíněné rozložené layoutu na dva sloupce a jakoby tabulkové rozložení stránek. Rozdíl je opravdu velký oproti mojí konečné práci, ale pokud toto rozložení nevadí většině Čechům, nemělo by vadit ani na mích stránkách. Získám tím stejnou přehlednost, jakou má třeba seznam. Od Google se učí všichni… já ovšem kopu za ČR.

Naučil jsem se zde, že stačí jen pouhé textové otázky, bez složité grafiky.

Znova vidím, že na grafice nezáleží. I přesto, že seznam.cz grafiky má jen poskromnu i tak mu to k úspěchu stačilo, nebo přesněji grafiku nepotřeboval.

Loading 30%

No jo, jenže já nemám tolik obsahu jako tyto dva giganti svého oboru. Nevadí. Tlačítka zvětšíme a začneme přemýšlet i nad tím čemu se vlastně věnuji. Ano. CSS3. Vyzdvihneme tedy jazyk CSS3 a udělám tlačítka i nadpisy, která budou využívat co nejvíce prvků tohoto jazyka.

moderniweb

V podstatě s obyčejných řádkových odkazů jsem díky jazyku CSS3 Vytvořil něco, co se dá považovat za grafický prvek, kteří vykřikuje, že jsem psaný v jazyce CSS3. Nemám žádnou grafiku.

S toho vyplívá i logo a základní webový font. Ve výsledku i zbytek obsahu. Všechno říká, propaguji jazyk CSS3. Tohle všechno dokáže jen jazyk CSS3. Bez grafika.

Tj., jazyk CSS3 dokáže vytvářet elipsy, kruhy, zaoblit hrany a vytvářet stíny. Vše dát dokonce i do plynulé změny:

moderniweb-2

Ten nejzajímavější efekt, můžeme vidět při změně z kruhu na elipsu a následném vržení stínu. Vše v plynulém provedení.

Nemluvě o seznámení se samotnými transformacemi, a animacemi. To všechno musí křičet, že tu něco nehraje, ty stránky dělají něco jiného, něco nového (MODERNÍHO). Tenkrát to nové bylo.

Toto jsem přesně prezentoval a chtěl ukázat či i prodávat formou knih… Nejen to. Jsme teprve na 30%.

Loading 40%

Doposud jsme byli povrchní. Je načase se podívat do hloubky. Co jsem to vlastně provedl? Propojil jsem dva a nakonec možná i více protikladů. Ve svém základu ideologii a ekonomiku. Jak psát web vs. seznam.cz. Učit ty co si myslí, že všechno umí. Začátečník, bude učit pokročilé. Něco, jako kdyby Čína dovolila Tibetu normálně fungovat a ještě se od sebe navzájem učili. Zdánlivě neslučitelný problém.

Tento nevyhnutelný konflikt, či nepochopení, automaticky vedlo k vlně kritiky. Bylo načase rozšířit ideologii. Nezapomínejme na grafiky. Ve své snaze upozornit na výhody jazyka CSS3 a jeho grafických možností jsem málem zatratil profesi pro webdesign nepostradatelnou a tou je grafika.

Přišla na slovo tapeta. Říkal jsem si, že je výborný nápad grafickou práci, ale i práci fotografů nepříliš potlačovat a nechat ji ucelenou. Viz článek Tapetu na web. To platí hlavně pro fotografie. Spousta fotografů jsou neocenění umělci, kteří vědí co a jak fotit. Potlačovat tato díla by byla škoda. Proto šup s nimi na pozadí webu, bez větších úprav.

Volba tapety Moderního Webu krom jiného symbolizuje i propojování světa díky informační technologii. Celkově globalizaci. Tj. díky informacím a volnému přístupu k nim. Nemluvě o svobodě slova a našlo by se toho víc… třeba i „Světoví mír“. 😉 Ha… to je ono… viz další část.

Loading 50%

Skrytá tajemství a další záhady. Jak bylo sepsáno již dříve a i v první knize naznačeno. Síla skrytých tajemství a jejich hledání, je obrovská.  Lidská mysl má pak ve zvyku docházet i k závěrům, které tam nejsou, ale i moly být.

Ve skutečnosti, když jsem stránky vytvářel, mi o „Světoví mír“ nešlo. Je to pěkná myšlenka, ale tu tam našli jiní, já jen vytvořil nějakou záhadu a zbytek nechal na fantazii ostatních. Někteří viděli rebelii, vzdor a další právě spasení, nadšení a naději. Já jen po zveřejnění prvních děl, koukal s úžasem do monitoru, co se to děje.

Objevili se i střízlivé myšlenky. Poukazující na to co skutečně propaguji. Tj., HTML5, CSS3, knihy a popřípadě svojí práci webdesignera. Těmto lidem dávám palec nahoru.

Nic méně k zamyšlení to je. Platí pravidlo. „Pokud něco hledáme, tak to najdeme.“ Tj. pokud hledáte rebely, najdete je. Pokud hledáte naději a pomoc, najdete ji.

Pokud tedy někdo moje stránky označí za nevkusné, a staré, má pravdu. Vychází z designu webu jak psát web a i seznamu. Což jsou staré weby. Zároveň ji, ale nemá, protože zjednodušené označení starý design, je blbost. Web sám o sobě používá fungl nové animace a techniky, které nikdo nikdy nepoužil, nebo ne v té době kdy web vznikl.

Nemluvě o tom, že obě místa kde jsem se inspiroval, fungují do dnes na špici a lidé je mají rádi, takové jaké jsou.

Loading 60%

Dětinskost je čistě záměrná. Jak jsem naznačil hned při prvních 10%. Web a i další moje práce čas od času používá praktiky z dob, kdy jsme byli plní energie a optimizmu. Tyto práce se snaží tuto energii a optimizmu znova vyvolat.

Někdy se to nepovede. Poslední dobou se zvedá laťka. Což byl vedlejší pozitivní efekt tohoto projektu. Vyvolat soupeření a snahu vytvořit něco lepšího, než byli moje stránky. Nebyl důvod tomuto impulzu bránit. Tak jsem ostatní nechal, ať mi posílají ukázky jejich modernějších stránek. Já se něco naučil a hranice webdesignu se znova posunuly dál.

Závěrem

Toto není vše. V knihách se dočtete víc a možná najdete i další sdělení. Tajemstvích má Moderní Web stále dost. Dokonce vytváří i další.

Můžu vám slíbit, že po přečtení knih nebudete mít slov, jak napsal jeden z mích kritiků. Pokud to nebylo přesně to, co jsem chtěl… Možná. :)

Jak to ve skutečnosti je či není, vám napíši zase někdy v budoucnu. Prozatím děkuji za váš zájem, pozitivní i negativní… raději mám ten pozitivní a popovídáme si zase někdy příště.

3 thoughts on “Nepochopení design

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>