Proč CSS3?

V současné době má CSS3 většinovou podporu. „Plná“ podpora uživatelů v lednu 2013 dosáhla přibližně 75-80% a toto číslo se neustále zvedá a zvedá.

Důležité je vědět, že použití CSS3 nikomu neublíží. Prohlížeč, který nějaký element nezná, bude tento příkaz ignorovat a pokračovat dál na rozdíl třeba od JavaScriptu.

Na webu koluje spousta předsudků. Například poměrně zastaralé pravidlo, které tvrdí, že se stránky ve všech prohlížečích musí zobrazit stejně.

Ve chvíli, kdy se vývojář podřídí zastaralým prohlížečům, akorát si přidělá práci navíc a zároveň brzdí samotný vývoj.

Doporučuji kontrolovat minimálně funkčnost a čitelnost i ve starších prohlížečích, jen už nemusíte dodržovat pixelovou přesnost. Což v dnešní době snad ani nejde, když se podíváme na různá mobilní zařízení, tablety, televize a pod…

Bohatě stačí, že si uživatel bude moci stránky zobrazit, přečíst článek, nakoupit, dostat se tam, kam potřebuje a pod… To, že například neuvidí úvodní animaci, která slouží jen jako dekorace, mu určitě vadit nebude. Výhoda CSS je v tom, že se uživateli stránky bez jakéhokoli varovného hlášení zobrazí. Vyjímku tvoří někaterá stará mobilní zařízení.

Vezměme si příklad od Google. Dokonce i Google vytváří aplikace jen pro nejnovější verze prohlížečů a zároveň pro verzi předchozí (př. podporuje IE10 a IE9, ale IE8 už nikoli).

No a aby náš uživatel neviděl v některých případech jen holý text, nic nebrání použít kaskádu, hack či JavaScript. To je ale už na každém z nás, jak se s tímto problémem vypořádá. CSS3 nám v tom nijak překážet nebude.

Za sebe doporučuji použít kaskády, protože majitel IE(+-8) je většinou nenáročný a jeho PC, či prohlížeč nemusí utáhnout složité a rozsáhlé animace, či efekty.

Na závěr je důležité vědět, že velká podpora tu je už dnes a do budoucna bude exponenciálně narůstat.

Takže ANO. Už dnes můžete používat HTML5 a CSS3. Dokonce i musíte, pokud nechcete zůstat pozadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>