20 let vývoje

Kam se internet dostal za 20 let vývoje? I na to se podíváme na následujících řádcích.

V posledních letech a i posledních týdnech se objevila otázka. Co je a není moderní? Na tuto otázku se hledá odpověď velice těžko. Podíváme se nejdříve do historie na to, jak vypadali první weby.

První weby

První weby byli prakticky jen holé texty plné odkazů o něčem, jako designu se prakticky nedalo mluvit. I tak jsem narazil na stránky, které se o moderní vzhled pokoušeli.

1

Právě se díváme na jedny z prvních webových stránek. K vidění zde: http://www.dolekemp96.org/main.htm. Jedná se o webové stránky na tu doby si myslím jedny s těch lepších. Vidět můžeme i nějaké gif animace a i stíny. Dále také poměrně pěkné ikony, které pří větším rozlišení ztrácí svůj původně navržený vzhled a začínají se zrnit. I tak si myslím, že se jedná o první povedenější pokus o webdesign.

Nic méně takovéto weby byli spíš vzácností. Daleko častější byli již zmíněné holé weby bez jakékoli grafiky, maximálně s ikonami.

2

Stránky k vidění: http://www.muzeuminternetu.cz/pes.php3. I tyto stránky, které jsem našel v internetovém muzeu http://www.muzeuminternetu.cz jsou uspořádané a relativně i vkusné. Plní svůj účel.  Předávat informace formou textu, obohacené o relativně vtipné ikonky.

Nepovedené weby

Možná ještě častější byli webové stránky, které se tak trochu nepovedli. Posuďte sami.

3

Vypadá to, že se jedná navíc o vůbec první pokusy s tapetou pro web: http://www.muzeuminternetu.cz/offwebs/earchiv.php3. Pravdou je, že se opravdu jedná o přesnější podobu tapety. Náhled už dávat nebudu, ale vzpomeňme si, jak vypadali první tapety u našich babiček. Opravdu byli takto souměrné ve sloupcích. Takže ano. Myšlenka dobrá.

Co se za 20 let změnilo?

Článek nechci brát jako kritiku. Proto vám neukáži, jak vypadají některé weby v dnešní době.

Po 20 letech se nezměnilo vlastně nic. Stále tu jsou weby povedené, weby přehledné a i ty nepovedené.

Změnili se ovšem technologie, poznatky, vše se urychlilo a stalo komerčnější. Firmy se snaží nalákat své zákazník jak jinak, než v první řadě na vzhled. To tu bylo už odjakživa. Vzhled, tedy design byl a je základem svádění a celkově lákání nových, můžeme použít slovo „obětí“.

Dobrá, takto černobílé to nebývá. Ne všichni se necháme zlákat vzhledem, ne všichni soudíme ty druhé podle toho, jak vypadají, ne vše krásné je nebezpečné. O tomto tématu více v knize od Moderního Webu v kapitole Vzhled šablony. Napovím, že vzhled v živočišné říší většinou slouží právě k nalákání obětí do pastí, ale také k svádění partnerů. Tzn., máme tu dvě stránky vzhledu. Dá se tedy napsat, že na vzhledu nezáleží, ale na tom kdo a k čemu jej používá.

Nové technologie

Nové technologie nám umožnili šáhnout po dalších nových zbraní, které tu před námi nikdo neměl. Internet se urychlil, počítače i uživatelský agent dokáží zpracovat více dat v kratším čase. Což umožnilo příchod lepší grafiky, plynulejších efektů a videí. Větší obrazovky pro změnu umožní rozložit data na větší ploše anebo samotný obsah zvětšit.

Dnes a v budoucnu stále, budou weby buď jen obyčejné, informační, ale i propracované plné video animace. Hlavně vektorových animací, speciálně určených pro web, které používá třeba právě http://moderniweb.com.

Tyto animace i přechody jsou nové a toto je jedna z mnoha sdělení, který přináší právě tento projekt. Opravdu těch sdělení tento projekt má více. Něco málo naleznete v již zmíněné knize, knize připravované (vyjde 1.4.2016) a také v některých článcích na tomto blogu.

Moderní Web vs. staré weby

Původně jsem o tom psát nechtěl, ale dostala se ke mě kritika, že moje stránky http://moderniweb.com vypadají stejně jako další zde uvedené weby, nebo že si jsou velice podobné.

2016 vs 1996

Najděte mi prosím aspoň 10 rozdílů…

Tajemství Moderního Webu

Ano. Stránky http://moderniweb.com se dají brát jako, že vsází jen na tapetu v pozadí, ale to je přesně to na co poukazují. Stránky říkají. Ano. Můžeme si dovolit používat tapety, ano můžeme si dovolit používat animace. Dokonce je zde i výuka těch animací, takže žádné vychloubání.

Stránky jsou staré 3roky a i za ty tři roky se svět změnil. Přišli 3D technologie, ale ještě před nimi tu jsou video tapety. Zde kvůli zátěži, které musel tvůrce webu čelit, nestíhal vše aktualizovat a na vše upozornit. Těch projektů bylo opravdu hodně. Většina spíš na úrovni neziskové, ideologické, ale i ekonomický zisk zde naštěstí byl aspoň nějaký. Za což děkuji. Jinak by toto poselství nemohlo být vůbec šířeno, či jen s těží.

Původně projekt poukazoval, jen na novou vektorovou grafiku určenou pro web. Tedy jazyk CSS3 a s tím spojené nové možnosti vzhledu. Tapeta přišla až později.

Takže, toto byla základní a první sdělení, která http://moderniweb.com přinesl. Opravdu o sobě netvrdí, že je moderní, ale říká vám, co nového (moderního) můžete používat. U tohoto nezůstává. Další informace získáte v již připravovaných knihách, šablonách a efektech.

Nebojte se. Moderní web má ještě stále mnoho tajemství, které nejsou na první pohled vidět a připravují se další, a další… Rychlost a hlavně kvalita z jakou budou přicházet však stále závisí na vaší podpoře.

Více o historii webových stránek se také můžete dozvědět z moc pěkného dokumentu: https://www.stream.cz/slavnedny/10006705-den-kdy-byla-zverejnena-prvni-webova-stranka-6-srpen

9 thoughts on “20 let vývoje

 1. Dobrý den přeji. Když jsem přišla na Vaše webové stránky poprvé, začala jsem si klepat na čelo, zda-li to doopravdy myslíte vážně – tedy to, co tady prezentujete. Pak jsem si přečetla co děláte, jak to děláte a došla jsem až do blogu, kde mám první šanci napsat nějaký názor. Proboha! Neučte prosím toto nikoho dalšího!
  Přeji hezký den. Kate

  1. Děkuji,
   vím, že Češi si zvykli hrozně kritizovat, ale nepsat podrobnosti. Vše tak zůstalo u pouhých výkřiků do tmy bez důvodů a vysvětlení. Jeden z důvodů proč mám na webu omezené možnosti komentářů. U případných kritik mi hodně chybí racionální důvody. Stejně jako u vás. Otázka zní tedy. Proč bych neměl?

 2. Abyste neříkal, že jsou tu jen výkřiky do tmy, pokusím se sepsat všechno, co je tu úplně špatně, byť nečekám, že se mi povede sepsat opravdu všechno, protože ve zkratce je tu špatně téměř všechno.

  Začneme obecně. Ony šedivobílé gradienty, jež používáte téměř všude patří minulosti, cca rok 1996-1998. Nejsou zdaleka moderní. I ony jednoduché tvary (kolečka, ovály) patří do stejného období.

  Přejděme k hlavní stránce. Načítání díky všem efektům (které mimochodem taky byly v kurzu v období 1996-1998, jen se tehdy dělaly pomocí gifů) trvá přes pět vteřin, což v době, kdy lidi „na nic nemají čas“, je opravdu dlouhá doba. Navíc ty efekty vypadají otřesně.

  Přechody mezi stránkami trpí stejným neduhem – co je ještě divnější, že nejdřív pomocí animací přeskupíte prvky a pak přesměrujete prohlížeč na novou adresu, což kazí plynulost. Zde by měl být ajax. A rozhodně by grafický přechod neměl trvat tak dlouho.

  Ale zpět k hlavní stránce. Jelikož máte dolní panely průhledné, nejsou na pozadí vůbec vidět, na stránkách, kde se dá skrolovat to tak hrozné není, ale to přičítám spíše šťastnému omylu než účelu.

  S tím souvisí obrázek na pozadí – je moc tmavý, díky čemuž se vše hůře čte.

  Další věcí, co mě bije do očí je kolečko, ve kterém se píše „O projektu Moderni Web.com“, kromě toho, že je slovo úplně debilně rozdělené na nový řádek (O projek-tu), písmeno „M“ ve slově „Moderni“ přetéká mimo kolečko, stejně tak písmenko „o“ z koncovky .com. A navíc je .com rozděleno na dva řádky.

  Na stránce Blog také v jednom z obdélníku přetéká text úplně mimo.

  To 3D, co vymýšlíte, od toho rychle upusťte, vypadá to otřesně.

  Našel bych ještě několik věcí, ale musím dělat na skutečně moderních webech (za které mi dokonce i platí), takže nemám čas tu hanobit vaše veledílo.

  Abych to shrnul, souhlasím s Kateřinou. Nikdy nikoho neučte, takových matláků je v našem oboru dost na to, abyste učil další.

  P. S. Naučte se správně česky, to jak nevíte, kdy kam patří čárka, případně kam patří i/y, je pro web taky dost nežádoucí.

 3. Chtěl jste něco, co nejsou výkřiky do tmy. Napsal jsem to. Článek, ve kterém jsou výmluvy, proč web není udělán pořádně, v plánu číst nemám.

  1. OK. Odpovím stručněji sem, ale spíš na věci, které nejsou v článk Nepochopený design.

   1) Já nepíši, že dělám moderní web, ale že propaguji moderní techniky. Dále také nedělám moderní web, ale Moderní Web (nebo Moderní web). Velká písmena sama o sobě mění význam.
   2) Opustíme otázku toho co je a není minulost. Sama o sobě tato odpověď, či označení je sporné. Ono co je minulost a co budoucnost je věda sama o sobě. Vy ani já nemůžeme soudit co je či není zastaralé a už se nesmí používat. Spousta dobrých věcí je pryč a spousta špatných věcí se dnes bere jako samozřejmost.
   3) Zápatí je trošku mimo. To uznávám. Bude se předělávat. Přišlo mi nedůležité. Nic méně zápatí u mích prací pro klienty je všude už v pořádku. Původně mělo moje zápatí poukázat na možnost míchání gradientů na pozadí a vytváření dalších efektů.
   4) Chybu s kolečkem nevidím. Nemám tolik prostředků, abych mohl testovat na všech zařízeních. Tak dlouho zase nepodnikám a jak jsem psal, předělání webu plánuji už dlouho. Kdybych mohl, pracoval bych na něm častěji, ale mám spoustu práce jinde. Moje stránky nejsou žádná modla, ale jen základ. Většinu práce odvádím mimo svět internetu.
   5) Spoustě lidem se to 3D líbí. Zůstanu u něj a ještě vylepším.
   6) O češtině vím. Válčím s ní už 20 let. Nadání mám bohužel jinde… nic méně ano. I k tomu se dopracuji. Jen mám pořád moc práce jinde. Až budu moci hodit nohy na stůl, mít i dost peněz a tým lidí co za mě bude pracovat. Budu se moci pustit i do této problematiky na plno. Do té doby musím postupně. Jsou i jiné věci co mi jdou snáze do hlavy a jsou tak důležitější.

  1. Dobrý den,
   omlouvám se za spoždění, nějak váš příspěvek zanikl ve vlně spamu a měl jsem i docela dost práce.
   Odpověď je jednoduchá. Na téhle planetě není jediný člověk, který by si mohl říkat chytrý. Všichni se pořád učíme, nebo musíme učit.
   Jen občas jeden ví něco co ostatní ne a začne si myslet, že je chytrý. Lišíme se tedy jen v tom jak rychle spracujeme informace a jak je umíme používat.
   Což, ale nikdy neznamená, že bychom si měli vzít nálepku chytrý a ostatní jsou houpí. Hloupí jsme všichni a ještě docela dlouho budeme. Můžeme ale trochu tu hloupost na čas zmírnit učením, než zase zapomeneme co jsme se naučili.
   Svoje schopnosti nepředceňuji ani nepodceňuji. Pracuji jen s tím co mám, tak jak nejlépe můžu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>